Historia

logo

Powstanie klubu sportowego datuje się na rok 1926. Miało to związek z upowszechnianiem w Radomiu sportu fabrycznego, zorganizowanego przez Koło Kulturalno-Oświatowe Państwowej Wytwórni Broni. Powstał wtedy początkowo Klub Kolarzy i Motocyklistów „Broń”, a później po dołączeniu się dalszych sekcji sportowych, Klub Sportowy „Broń” przy Państwowej Fabryce Broni. Wysiłkiem całej załogi Państwowej Wytwórni Broni, która opodatkowała się w wysokości 0,5 proc. od zarobków, zarząd klubu przystąpił do budowy stadionu sportowego przy ul. Narutowicza. W pierwszej kolejności powstał tor kolarski, na którym już w 1930 r. rozgrywano zawody. W dalszej kolejności oddano do użytku boisko piłkarskie, bieżnię, skocznię, rzutnię, strzelnicę, boiska do piłki siatkowej oraz rozpoczęto budowę basenu pływackiego o wymiarach 50 na 25 m.

Największym zainteresowaniem kibiców cieszyła się zawsze sekcja piłki nożnej. W latach 50. Broń przez rok występowała w II lidze, a pod koniec lat 70. i na początku 80. należała do najlepszych ekip występujących na zapleczu ekstraklasy. Klub słynął z doskonałej pracy z młodzieżą. Kibice z pewnością pamiętają piłkarzy z Narutowicza: Adolfa Kwasiborskiego, Leszka Antosa, Zdzisława Miłkowskiego, Tadeusza Muca, Włodzimierza Andrzejewskiego, Ryszarda Ochodka, Kazimierza Przybysia (grał na MŚ w Meksyku w 1986), Tomasza Dziubińskiego (był pierwszym Polakiem, który zdobył gola w Lidze Mistrzów), Rafała Siadaczkę czy Jakuba Bilkego.

Stadion sportowy przy ul. Narutowicza Wysiłkiem całej załogi Państwowej Wytwórni Broni, która opodatkowała się w wysokości 0,5 proc. od zarobków, zarząd klubu przystąpił do budowy stadionu sportowego przy ul. Narutowicza. W pierwszej kolejności powstał tor kolarski, na którym już w 1930 r. rozgrywano zawody. W dalszej kolejności oddano do użytku boisko piłkarskie, bieżnię, skocznię, rzutnię, strzelnicę, boiska do piłki siatkowej oraz rozpoczęto budowę basenu pływackiego o wymiarach 50 na 25 m.

Kazimierz Paździor Bardzo uznaną sekcję „Broni” tworzyli bokserzy, wśród których największą gwiazdą był bezsprzecznie Kazimierz Paździor – zdobywca w 1957 r. tytułu mistrza Europy, a w 1960 r. złotego medalu na Igrzyskach Olimpijskich w Rzymie.

Awans do II ligi Broń w latach 70-tych przeżywała okres świetności- była dużym klubem wielosekcyjnym, skupiającym wiele setek sportowców, wspieranym, także finansowo przez tysiące pracowników ZM „Łucznik”. Ukoronowaniem tego okresu był awans piłkarzy Broni do II ligi w 1979 r.

Odkryta pływalniaAtrakcją kompleksu sportowego przy ul. Narutowicza była odkryta pływalnia ze zjeżdżalniami. Po zabawach w wodzie wypoczywano na kocach i ręcznikach, zażywając kąpieli słonecznej. Po latach basen zlikwidowano, a w jego miejsce powstał skatepark – miejsce szaleństw miłośników jazdy na desce. Dziś jest tam boisko treningowe.

Lata 90 Kadra broni w 1997 r. W składzie między innymi obecni trenerzy grup młodzieżowych: Michał Kucharski, Mariusz Lis, Daniel Grymuła i Radosław Senator.

Rafał Siadaczka Wychowanek Broni, znany z atomowego uderzenia z dystansu. W latach 90-tych występował w reprezentacji Polski, a w barwach Widzewa Łódź grał w Lidze Mistrzów.

Kazimierz Przybyś W latach 80-tych w reprezentacji Polski (min. na mundialu w Meksyku) grał wychowanek Broni – Kazimierz Przybyś (czwarty od prawej). Fotografia: mecz Polska – Korea Płn. w Bydgoszczy, 1986r.

Tomasz Dziubiński Mało kto pamięta, że pierwszym Polakiem, któy zdobył gola w lidze mistrzów (w barwach FC Brugge) jest wychowanek Broni Radom Tomasz Dziubiński.

Sekcja kolarska Kolarska sekcja Broni przez wiele lat uchodziła za jedną z najlepszych w Polsce. Zwłaszcza jeśli chodzi o torowców. To do Radomia na stadion przy Narutowicza 9 przyjeżdżali najlepsi zawodnic spoza granic Polski. Przez długi czas tor wybudowany na stadionie Broni, uchodzi za jeden z najlepszych w Europie. Andrzej Michalak reprezentował Polskę na olimpiadzie w Moskwie.

Sekcja bkserska W 1987 roku Broń zadebiutowała w bokserskiej ekstraklasie. Warto przypomnieć, że rywalem radomian wtedy była Gwardia Warszawa, a gospodarze zwyciężyli 12:8. Aż trudno uwierzyć, ale hala Broni (bo tak przez lata się nazywała), gościła wtedy blisko 3 tys.widzów.


Źródło: bonradom.pl